Patří do žlutého kontejneru. Jak je známo, plasty patří mezi „nové materiály“, jejich rozmach začal přibližně v polovině 20. století. V průměrné české popelnici zabírají nejvíce místa ze všech odpadů, proto je nejenom důležité jejich třídění, ale i sešlápnutí či zmačkání před vyhozením. V naší obci se spolu s plastovým odpadem třídí i nápojové kartony ve žlutém kontejneru.
Jak správně třídit plastový odpad a nápojové kartony?
NE
Je nutné veškeré nádoby, ať už plastové lahve nebo nápojové kartony, zmáčknout nebo sešlápnout, aby se jich do kontejneru vešlo co nejvíce. Buďte, prosím, ohleduplní ke svým spoluobčanům a ukládejte odpady úsporně.
Zajímavosti o plastech:
1) Plasty jsou nejvíce používány v obalovém průmyslu (cca 40 %), následuje stavebnictví (cca 20 %), pak v automobilovém průmyslu (cca 10 %), dále v elektrotechnice a v elektronice (cca 6 %).
2) Obecně je největší poptávka po tzv. termoplastech, konkrétně po polypropylenu, nízkohustotním polyethylenu (LDPE), vysokohustotním polyethylenu (HDPE), polyvinylchloridu (PVC), polyuretanu (PU) a polyethylentereftalátu (PET).
3) Plasty se vyrábějí z ropy, která je primární surovinou pro jejich výrobu.
4) Z vytříděných recyklovaných plastů se vyrábějí například podlahy, nábytek, dětské pleny, koberce či oblečení
5) Z plastů se uvolňují tzv. mikroplasty a nanoplasty. Tyto drobné plastové částice podle nejnovějších výzkumů představují velký problém – dle nejnovějších informací byly nalezeny v placentě, ale také třeba v lidském mozku, což vědce velmi znepokojilo, protože se domnívali, že se do mozku nedostanou přes ochrannou bariéru. Čím dál častěji se mluví o jejich negativním vlivu a jsou spojovány s různými zdravotními problémy, jako jsou infarkty, mrtvice, žilní neprůchodnost atd. Obrovským problémem je především to, že aktuálně neumíme dost dobře mikroplasty a nanoplasty odfiltrovat. Kvůli své všudypřítomnosti se dostávají také do vody a do půdy a stávají se tak součástí potravního řetězce.
Zajímavosti o nápojových kartonech:
1) Dělíme je na aseptické a neaseptické nápojové kartony. Oba druhy mají společný vysoký podíl kvalitních celulózových vláken a obsahují také hliník. 75% nápojového kartonu je tvořeno kvalitním papírem.
2) Díky svým unikátním vlastnostem, jako je světelná a vzdušná nepropustnost, chrání produkty před mikroorganismy a umí dlouhodobě uchovat jejich kvalitu.
3) Nápojové kartony se většinou dotřiďují ručně. Pokud se sbírají samostatně, pracovníci linky ze svozu vyberou pouze nečistoty a nežádoucí příměsi. V případě společného sběru s jiným druhem odpadu jsou na lince dotříděny jako samostatný druh. Dotříděné kartony jsou slisovány do balíků a připraveny pro zpracovatele.
Složení nápojového kartonu: Infografika k recyklaci nápojových kartonů:
Zdroj: samosebou.cz
Video: Jak vypadá cesta vytříděných plastů
středa: 18:00 - 20:00