Plasty a nápojové kartony
Patří do žlutého kontejneru. V průměrné české popelnici zabírají nejvíce místa ze všech odpadů, proto je nejenom důležité jejich třídění, ale i sešlápnutí či zmačkání před vyhozením. V naší obci se spolu s plastovým odpadem třídí i nápojové kartony ve žlutém kontejneru.
Jak správně třídit plastový odpad a nápojové kartony?
ANO
- PET láhve, ale i ostatní duté obaly od potravin nebo kosmetiky, musíme před vhozením do kontejneru vždy zmáčknout či sešlápnout, abychom maximálně zmenšili jejich objem. Etikety ani uzávěry nemusíme sundávat.
- Plastové fólie, sáčky a tašky můžeme také vytřídit do sběrných nádob na plasty. Z hlediska trvalé udržitelnosti můžeme ve vhodných případech tyto výrobky použít opakovaně, to platí zejména u plastových tašek.
- Do sběrných nádob na plasty patří i ochranné a skupinové obaly, jako je plastová fólie z balení minerálek, bublinková fólie či obaly od nových spotřebičů.
Patří sem i polystyren, který slouží k ochraně nových výrobků (nikoli stavební), rozměrnější kusy je ideální rozlámat na menší kousky, větší množství polystyrenu bychom měli odvézt na skládku nebo využít svoz velkoobjemového odpadu, který zajišťuje obec 2x ročně.
- Jednorázové plastové obaly od jídla, jako jsou polystyrenové boxy a plastové krabičky na obědy, obaly od sýrů či salámů, ale třeba i kelímky od jogurtů nebo od pomazánek, nesmí být příliš znečištěné nebo mastné.
Zbytky obsahu stačí důkladně vyškrábat nebo vytřít např. papírovou utěrkou, kterou jsme právě setřeli kuchyňskou linku.
- Krabice od džusů, vína, mléka a mléčných výrobků, které je potřeba před vhozením do kontejneru řádně sešlápnout.
NE
- Do kontejnerů na plastový odpad nepatří obaly se zbytky nebezpečného obsahu, jako jsou chemikálie a barvy (značí symbol nebezpečný odpad), mastné a znečištěné obaly se zbytky jídla, plastové vodovodní trubky, zbytky podlahových krytin (např. lino) ani pneumatiky, rozměrný plastový odpad atd.
- Neodhazujte sem ani nápojové kartony obsahující zbytky nápojů a potravin.
Je nutné veškeré nádoby, ať už plastové lahve nebo nápojové kartony, zmáčknout nebo sešlápnout, aby se jich do kontejneru vešlo co nejvíce. Buďte, prosím, ohleduplní ke svým spoluobčanům a ukládejte odpady úsporně.
Zajímavost: Třídící linka společnosti ASMJ v Hruškových Dvorech se zaměřuje na třídění využitelných odpadů jako je plast a papír. Každou hodinu projede linkou 1500 kilogramů odpadu a každý zaměstnanec za hodinu vytřídí 25 kilogramů materiálově využitelných odpadů.
Video: Jak vypadá cesta vytříděných plastů
Video: Jak vypadá cesta vytříděných nápojových kartonů