Původní expozice „Stará škola“ byla uspořádána již zakladatelem muzea Břetislavem Rérychem již v roce 1900. V průběhu let byla neustále doplňována a vylepšována dalšími exponáty. V roce 1960 byla expozice zapůjčena do Valdštejnského paláce v Praze. V roce 1964 byla expozice přemístěna do zrekonstruovaného historického domu čp. 77 v Poděbradově ulici. V České republice ojedinělou expozici doplnil a nově uspořádal vedoucí muzea Bohuslav Hladík. Expozice se neustále rozšiřuje a doplňuje. Stará škola z 19. století nabízí návštěvníkům školní třídu z roku 1866, která je vybavena původními exponáty – lavicemi, tabulí, učebnicemi, atlasy, globusy, výkrey aj. Součástí třídy je také model těžební věže. Další částí trasy je kabinet učebních pomůcek – tzv. Přírodovna s fyzikálními přístroji, mineralogickou sbírkou a s vycpanými zvířecími exponáty jako např. mořskými tvory, krokodýlem, ptáky a sbírkou brouků. Nejznámějším exponátem je dvouhlavé tele. Dalšími zastaveními jsou dvě původní dochované černá kuchyně. Závěr prohlídky tvoří byt učitele s nábytkem z 19. století, hudebními nástroji a knihovnou učitele Antonína Klusáčka.
VíceDílo J. Hoffmanna se svým nadčasovým designem řadí mezi evropskou špičku. Nábytek, sklo, porcelán, lampy, vzorované tapety a potahové látky, navržené J. Hoffmannem, vyrábí a prodává v současnosti řada renomovaných, především vídeňských firem.
VíceKeramické postavičky v monumentálním sklepení od A. Hanzlové a J. Žembery. Historie domu, průběh rekonstrukce, památky z časů našich předků.
VíceZámek patří mezi klenoty renesanční zámecké architektury. Původní interiéry s kazetovými stropy. Kaple Všech svatých. Galerie Jana Zrzavého. Galerie – Příběh zámku Veselíčko (soubor původního vybavení a obrazů, které se skrývaly půl století v telčském depozitáři).
VíceAfrická vesnice Matongo.
VíceExpozice dokumentuje vývoj města v průběhu staletí. V úvodu expozice jsou vystaveny předměty, které zachycují život ve městě. Jsou to předměty patřící řemeslným cechům, církvi, ale i veduty města a popravčí meč. Historické centrum města Telče je možné si prohlédnout na modelu, který je vyrobený ze dřeva a papíru, z roku 1895. V měšťanském pokoji je přiblížena atmosféra domů na náměstí. Pokoj je vybaven dobovým nábytkem, porcelánem a rodinnými portréty měšťanů. Protějškem je selská jizba, mapující všední život na venkově. Významnou částí sbírek jsou svatební praporce, typické pro zdejší kraj. Zvláštností telčského muzea je africká sbírka manželů Foitových. Ze svých dvou cest Afrikou zasílali etnografické předměty do muzea, které jsou nyní nově vystaveny společně se sochařskými pracemi sochaře F. V. Foita. Unikátní betlém manželů Vostrých, vyrobený převážně z kašírovaného papíru, je v současné době v restaurátorské dílně pana Kamila Andrese v Třebechovicích pod Orebem.
VíceBrána, která vznikla v době výstavby města a hradebního systému na počátku 2. poloviny 13. století je typickým symbolem města a jedinou branou, která se zachovala z pěti středověkých městských bran. V letech 1508-1509 byla původní věž brány snesena a postavena nová pozdně gotická brána s vysokým průjezdem s hrotitými portály. Další úpravy spadají do roku 1548. Po požáru v roce 1551 dostává brána v roce 1564 renesanční nástavbu 4. a 5. parta a dosahuje dnešní výšky 24 metrů. Koruna věže byla ozdobena atikou, jenž dala bráně její specifickou podobu. Součástí brány bylo i složité předbraní s mohutným barbakánem, padacím mostem a několika baštami. Šest metrů široký průjezd býval opatřen padací mříží. V roce 1853 byla brána renovována a opatřena hodinami. Předbraní bylo zbouráno v roce 1862. V lednu 1995 následkem nevhodného hydrologického zásahu těleso brány pokleslo, takže byla následně staticky zajišťována. Koruna brány však byla značně porušená, takže v roce 1996 došlo k jejímu rozebrání a znovupostavení.
VíceInstalace stálé expozice Oblastní galerie Vysočiny je tentokrát zaměřena především na české umění 20. století.
Vícestředa: 18:00 - 20:00